A gyerekek és a háború
Bármennyire szeretnénk kimaradni e jelenlegi háborús helyzetből, sajnos nyakig benne vagyunk. Ha már mi bele is kerültünk, legalább a gyerekeink maradnának ki belőle. Bizonyára leghőbb vágya ez minden szülőnek, amellett, hogy minél hamarabb béke legyen. A világbékéért való munka egy másik cikk témája lenne, de tehetünk sokat azért, hogy a családban, a gyermekeink szívében ott legyen a békesség.
A helyzetet a televízióból, közösségi oldalakról, a szomszédból, vagy családi beszélgetésekből bizonyára már ismeri minden gyermek. Sok család van, aki ideiglenesen vagy véglegesen elhagyta otthonát, és erre a háborús cselekmények késztették. Nem érdemes és nem is szabad titkolni gyermekeink előtt a teljesen egyértelmű helyzetet. Azonban! Nagyon fontos milyen kontextusban hall az információról. Amikor informáljuk őket, figyeljünk arra, hogy ez az életkorának megfelelő legyen.
- Használjunk olyan szavakat és kifejezéseket, amelyeket megért. Ebben segítségünkre lehetnek akár olyan mesék, amelyeket már láttak, ezek által érthetőbbé tehetjük számukra mindazt ami történik.
- A kis gyermekek és a tinédzserek számára is egyaránt fontos, hogy elérhető legyen a szülő, amikor kérdez. Sőt, segíthetjük őket azzal, hogy beszélgetésre alkalmas légkört alakítunk ki. Előfordul, hogy nem minden kérdésre tudja a szülő a választ, el lehet mondani, hogy ezt még nem tudom, de ha megtudom el fogom neked mondani.
- Biztosítsuk a gyermeket, hogy mellette vagyunk, akkor is ha kérdezni akar, akkor is, ha meg akar ölelni, akkor is, ha minden hová velünk akar jönni.
- Mint ahogyan a felnőttek, úgy a gyerekek is különbözőek, félelmei megjelenhetnek, szavaiban, játékaiban, viselkedésében. A feldolgozást, mint említettem lehet segíteni beszélgetéssel, de vannak gyerekek akik nem tudják kifejezni pontosan magukat. A gyermek traumáinak feldolgozására nagyszerű módszer a játék. Képeket kereshet, vagy akár rajzolhat is. Tegye azt, ami hozzá közel áll és amely csatornán a leginkább ki tudja fejezni érzéseit.
- A médiából a gyermekünkre áradó tartalmat korlátozzuk! Figyeljünk oda, hogy rémisztő képsorok és hanghatások ne érjék. Ugyanúgy a magunk jólléte érdekében is megtehetjük ezt, hogy kis mennyiségű információs forrásból tájékozódunk, hiszen
- ...a szülő mentális egészsége is fontos. A gyermekek az érzelmi csápjaikkal pillanatokon belül átveszik azt az érzést, ami a szülőn eluralkodott. Ezért is fontos, hogy őszintén elmondjuk, ha mi is félünk, és biztassuk a gyermekünket, hogy nagyon sokan dolgoznak, azon, hogy ennek a helyzetnek hamar vége legyen, és megszülessen a béke a két fél között. Nagyon sokan imádkoznak azért a világban, hogy Isten őrizzen meg minden embert, és segítse békére a két ország vezetőjét. A felnőtt személy jó ha kitapasztalja, hogy a stresszes vagy nehéz helyzetekben mi az ami segítség a saját szorongásának oldására. Elismert szorongásoldó módszer az éneklés. Lehet együtt egyházi énekeket, népdalokat, gyermekdalokat, modern dalokat, kinek mi áll közel a szívéhez akár együtt is énekelni. Növelve ezzel a közösen együtt töltött minőségi időt és csökkentve a stresszt.
És végezetül hadd álljon itt egy személyes, világnézetemből adódó tanács. A világ eseményeinek forgását nem tudjuk megváltoztatni, sem aggódással, sem siránkozással, sem haraggal. DE! Hatalma van az Úr Jézus nevében elmondott imádságoknak! Imádkozzunk együtt.
"Köszönjük, Istenünk, hogy Te, aki az Atyánk vagy, gondot viselsz rólunk. Köszönjük, hogy neked drága az életünk, mindenről tudsz ami velünk történik és szeretsz bennünket. Kérünk vigyázz ránk minden időben, légy mellettünk és vigyázz szeretteinkre." Ámen!