A logopédiai foglalkozásokról
A logopédiának több területe ismert. Magában foglalja a beszédindítást-, dadogást- és pöszeterápiát. Fő célja minden esetben a tiszta, érthető beszéd kialakítása.
Minden óra artikulációs- és nyelvgyakorlatokkal kezdődik, mely erősíti az arc, száj és nyelv izmait. Fontos szerepet kapnak a foglalkozás során a fújó és szívó gyakorlatok is.
Gyakori a gyermekeknél a hangok cseréje (pl.: K-T, L-J, R-L, G-D). Ebben az esetben hallási felismerési gyakorlatokat is végzünk és csak utána jön az adott hang helyes kialakítása.
A logopédus segítséget nyújt raccsolás esetében vagyis az "R" hang helyes kialakításában.
A logopédus a foglalkozás alatt minden feladatot valamilyen játékos tevékenységhez köt. Fő cél hogy a gyermeknek sikerélménye legyen és az adott hang mielőbb helyesen megszülessen .
A logopédiai foglalkozások apró léptekben, ranglétra-szerűen, tudatosan épülnek egymásra. Mindig csak egy adott hangra figyelünk: szótagoktól indulunk, szavakon, szókapcsolatokon, mondatokon át egészen addig, míg az adott helyes hang be nem épül a gyermek mindennapos szókincs használatába. A siker, élmény gyermek, logopédus és szülő számára egyaránt.
Dokrot Gyöngyi, logopédiai asszisztens